Wielu ludzi odczuwa lęk przed samotnością. Niekiedy im bardziej go odczuwa, tym bardziej czuje się samotna.
Samotność, szczególnie ta chroniczna, nie musi być związana z brakiem kontaktów z społecznych. Niektórzy są w stałych związkach, a i tak czują się samotni. To raczej brak więzi, zaufania, poczucia, że jesteśmy dla kogoś ważni, że ktoś nas dostrzega.
Samotność może mieć bardzo poważne skutki dla naszej psychiki, dlatego nie należy ignorować tego stanu. Wywołuje lęki, depresję, wpływa na samopoczucie fizyczne, obniża samoocenę.
Porad, jak sobie radzić z samotnością, jest wiele.
Nie zagłuszaj samotności – jeśli czujesz się samotna, zastanów się, dlaczego tak jest. Nie udawaj, że nic się nie dzieje, rzucając się w wir czynności, które tylko spychają Twoją samotność na drugi plan.
Zrób harmonogram – opracowanie sobie planu dnia może być bardzo pomocne. Praca, posiłki, czas na relaks, hobby, drobne rytuały powodują, że masz poczucie wypełnionego czasu. Znajdź miejsce dla obowiązków i przyjemności.
Bądź bliżej natury – przebywanie na łonie natury uspokaja i przywraca wewnętrzną harmonię. Może warto rozważyć przygarnięcie zwierzęcia, które na pewno odwdzięczy się za Twoją opiekę?
Wysyłaj pozytywny komunikat – w samotności łatwo przyjąć pasywną postawę. Przełam się i spróbuj zaproponować coś innym. Uśmiechaj się i bądź miła.
Otwórz się na nowe – walka z samotnością wymaga od nas wyjścia ze strefy komfortu. Spróbuj porozmawiać więcej z kimś, kogo znasz tylko przelotnie. Zapisz się na kurs, śledź lokalne wydarzenia.
Zmień otoczenie – niekiedy czujemy się samotni z powodu pracy czy nieudanej relacji z partnerem. Jeśli to właśnie to jest przyczyną, rozważ poważnie zmiany.